lipca 02, 2018

Ficus elastica

Fikus sprężysty zapewne znany jest większości. Dlaczego? Bowiem jest częstym bywalcem szkolnych korytarzy, uniwersytetów czy urzędów. Jeśli w jakimś budynku znajduje się wielki korytarz, jest spora szansa, że rośnie tam jakiś wielki fikus.

Osobiście pamiętam fikusy jeszcze z dzieciństwa, moja babcia miała nieziemsko wielki, rozgałęziony okaz 💚 Teraz przyszła kolej i na mnie, by wyhodować takiego olbrzyma.

Jako pierwszy do mojej hodowli dołączył niezwykle urokliwy fikus o białych (w sumie bardziej kremowych) przebarwieniach na liściach, tzw. Ficus elastica variegata znany także jako Ficus elastica Tineke. ↓


Coś z nim jednak było nie tak - coraz częściej pojawiały się na liściach brązowe przebarwienia, mogące świadczyć o infekcji grzybowej, a to,że zdarzyło mi się go przelać, raczej mu nie pomogło. Próbowałam go ratować, ukorzenić przycięte kawałki, ale niewiele z tego wyniknęło, aż w końcu straciłam cierpliwość. 



Obecnie jestem szczęśliwą właścicielką poniższej fikusowej rodzinki.



Ficus elastica natywnie występuje w Indiach, gdzie jako drzewo osiąga nawet 30 m wysokości (tak przynajmniej twierdzi Wikipedia). Fikus jest rośliną użytkową, a nie tylko ozdobną - z jego mlecznego soku uzyskuje się kauczuk

Dostępnych jest kilka odmian hodowlanych fikusa sprężystego m.in.: 

→ wcześniej wspomniany "Tineke" o białych przebarwieniach na liściach, 


→ 'Belize' podobny do Tineke, ale o przebarwieniach bordowo-różowo-kremowych


Źródło zdjęcia
     
→ niemal czarnolistny 'Abidjan'  ❤❤❤


→ niezwykle uroczy ciapkowaty (jest wgl takie słowo?) 'Shivereana'/'Moonshine' - nie jestem pewnaktóra nazwa jest prawidłowa, być może obie





→ 'Melany' o ciemnozielonych liściach 




→ 'Robusta' również zielony, ale liście są bardziej wygięte i widoczna jest ich faktura







Jak hodować fikusa, żeby był szczęśliwym fikusem?

Stanowisko:

Najlepiej i najszybciej rośnie na stanowiskach jasnych, zachodni parapet jest super. W głębi pokoju lub na słabiej oświetlonym stanowisku też trzyma się świetnie, ale wzrost jest spowolniony i należy pamiętać o w miarę regularnym obracaniu rośliny, gdyż będzie się wykręcać w stronę światła. 
Osobiście nie próbowałam wystawiać fikusa na bezpośrednie promienie słoneczne w obawie o poparzenia, ale dla cierpliwych - pewnie można spróbować. Warto byłoby zacząć od stopniowej adaptacji, np. zacząć wystawiać fikusa na zewnątrz późnymi popołudniami i stopniowo zwiększać czas ekspozycji na bezpośrednie promienie słoneczne.

Podlewanie:

Podlewanie w bardzo dużym stopniu zależy od stanowiska. Jeśli fikus rośnie na intensywnie oświetlonym parapecie, ziemia będzie tam wysychać dużo szybciej niż w głębi pomieszczenia i wtedy należy zwiększyć podlewanie. U mnie w okresie wzrostu (czyliż wiosna-lato) fikusy podlewane są nawet 2 razy w tygodniu,zwłaszcza te rosnące na parapecie. Jednak w okresie spoczynku (bez przesady z tym spoczynkiem, ale zdecydowanie jesienią i zimą rośliny domowe bardzo spowalniają swoją egzystencję) należy bardzo uważać, by rośliny nie przelać, podlewanie raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Niezwykle ważne jest zapewnienie odpływu wody z doniczki, aby nie doprowadzić do gnicia. Ilość wody zależy od wielkości donicy i samej rośliny i tak naprawdę jest kwestią pewnego "wyczucia",a bardziej zwyczajnej obsweracji, chyba,że ktoś ma ochotę na bardzo skrupulatne odmierzanie ml wlewanej wody. Fikus znosi tymczasowe przesuszenie, aczkolwiek warto pilnować, by ziemia była raczej umiarkowanie wilgotna.

Nawożenie i pielęgnacja:

Nawozimy raz na 2 tygodnie w okresie wzrostu. Spore liście fikusa należy regularnie oczyszczać z kurzu, nalepiej zwilżoną szmatką.

Propagacja: 

Dość łatwy w propagacji. Ucięte kawałki łogyd z kilkoma liśćmi najlepiej ukorzenić w wodzie. Jeśli roślina jest zdrowa, korzonki powiny pojawić się po kilkunatu dniach. Warto poczekać, aż nieco sie rozrosną i dopiero wtedy posadzić do ziemii. Młode korzenie polecam podsypać ukorzeniaczem.Przycinanie fikusa powoduje jego rozgałęzianie, watro o tym pamiętac formując swoją roślinkę. 

UWAGA ! Uszkodzony (przecięty itd.) fikus wydziela białe kleiste mleczko, które może być drażniące dla skóry, a po spożyciu może powodować podrażenienie układu pokarmowego. Planując stanowisko dla fikusa należy ustawić go w miejscu niedostępnym dla zwierzaków czy dzieci. 

Dla wnikliwych, więcej fikusowych szczegółów TUTAJ



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 hoduję rośliny , Blogger