lipca 01, 2018

Pilea peperomioides vs Peperomia polybotrya "raindrop"

Przeglądając różne roślinne grupy na Facebook'u zauważyłam,że niektóre gatunki roślin są bardzo często za sobą mylone. Dziś skupię się na jednym z takich przypadków: Peperomia polybotrya "Raindrop" (na lewo) oraz Pilea peperomioides (po naszemu pilea peperomiowata lub pieniążek, na prawo).




Jedym z hitów ostatnich kilku (jak nie kilkunatu nawet) miesięcy jest pilea peperomioides
Nagle wszyscy chcą ją mieć, chociaż większość ludzi wcześniej pewnie nawet o niej nie słyszała. Sytuacja podobna do hitu wnętrzniarskiego -  monstery (Monstera deliciosa), która po wielu latach zapomnienia i wegetacji na korytarzach użytku publicznego, wraca do łask z wielką klasą - i też wszyscy chcą ją mieć.

Jeśli chodzi o pileę to nie jest ona aż tak łatwo dostępna. Aczkolwiek widzę,że trochę się to zmienia i sporo roślinnych amatorów dzieli się swoimi sadzonkami oraz coraz więcej kwiaciarni internetowych ma ją w swojej ofercie. Nie spotkałam jej natomiast w żadnym markecie.

W marketach za to, bardzo łatwo dostać różnego rodzaju peperomie - i tu wybór jest dość szeroki. Ale więcej o odmianach peperomii kiedy indziej.

Co jest cechę charakterystyczną cudnej pilei? Oczywiście jej urocze okrągłe liście. 




Peperomia "raindrop" też posiada dość okrągłe liście - ale na tym kończą się podobieństwa. 





Liście peperomii "raindrop":

  • swoim kształem rzeczywiście przypominają odwórcone krople
  • mają kolor ciemnozielony 
  • są mięsiste
  • są błyszczące i dość spore
 Liście pilei peperomioides:

  • są mniejsze i cieńsze
  • jasnozielone 
  • bez połysku
  • bardziej okrągłe, bez tak wyraźnego szpiczastego zakończenia jak u peperomii 

Sposób w jaki wyrastają liście także jest odmienny.

U pilei liście wyrastają z górnej częsci łodygi, w taki sposób, że tworzy sę jakby mały pień, obsadzony dookoła liśćmi. Starsze egzemlarze pilei mają nieco bardziej widoczny cienki pieniek, co nadaje im wygląd małego drzewka.
     




 U peperomii liście mają krótsze łodygi i wyrastają ze stożków wzrostu na głównej łodydze, co tworzy pewne rozgałęzienia w porównaniu do pilei. 




Wymagania hodowlane:

Peperomia raindrop:
Stanowisko jasne, świetny będzie zarówno wschodni jak i zachodni parapet, w głębi pokoju nie będzie szczęśliwą roślinką - może zacząć zrzucać liście i jej wzrost będzie wyraźnie spowolniony. Jeśli chodzi o polewanie - raz w tygodniu w zupełności wystarczy, nie należy jednak doprowadzać do totalnego wyschnięcia podłoża.  

Pilea peperomioides:
Stanowisko jasne, u mnie na zachodnim parapecie rośnie najlepiej. W okresie wiosna-lato wymaga dość intensywnego podlewania, nawet 2 razy w tygodniu. W okresie jesień-zima, należy nieco ograniczyć podlewanie i bardzo uważać, aby pilei nie przelać, ponieważ spowoduje to zrzucanie liści i może doprowadzić do gnicia korzeni. Po przelaniu okres "rekonwalescencji" rośliny jest dość długi. Znosi chwilowe przesuszenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 hoduję rośliny , Blogger